پایه های قلاب بافی
این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)

 آموزش از پایه

1. گره ابتدایی و زنجیره زدن

کاموا را به صورت گره بین دو انگشت نگه دارید. به کمک قلاب کاموای آزاد را از بین حلقه بیرون بکشید. دوباره قلاب را وارد حلقه کنید و بیرون بکشید. بعد کاموای بین دو انگشت را رها کنید و بکشید تا گره محکم شود. به این صورت گره ابتدایی آماده می شود. سپس گره را بین دو انگشت نگه دارید، به همان طریق قبل، به کمک قلاب کاموا را بیرون بکشید، در این مرحله یک زنجیره ایجاد شده است. به همین ترتیب به اندازه مورد نظر زنجیره بزنید. توجه کنید در طول زنجیره زدن، کار را بین دو انگشت نگه دارید تا کار پیچ نخورد.

وقتی به تعداد مورد نظر زنجیره زدید، با توجه به دستور پایه گفته شده را کار کنید.

پایه های قلاب بافیپایه های قلاب بافیپایه های قلاب بافی 

پایه های قلاب بافیپایه های قلاب بافیپایه های قلاب بافی

پایه های قلاب بافیپایه های قلاب بافی

2. پایه کوتاه

ارتفاع پایه کوتاه یک زنجیره است. برای شروع کار زنجیره اول را رد کنید (در بعضی دستورها باید یک زنجیره اضافه در ابتدای کار بزنید.) این زنجیره به عنوان اولین پایه کوتاه حساب می شود. با توجه به تصویر اول، قلاب را وارد زنجیره بعد کنید و کاموا را بیرون بکشید و روی قلاب نگه دارید (تصویر 2). سپس به کمک قلاب، کاموا را از درون حلقه های روی قلاب رد کنید (تصویر 3). در این مرحله یک حلقه روی قلاب می ماند و یک پایه کوتاه ایجاد شده است. به همین صورت در تمام زنجیره ها یک پایه کوتاه بزنید. وقتی به انتهای کار رسیدید، برای رفتن به رج بعد، ابتدا یک زنجیره بزنید (معادل یک پایه کوتاه) و کار را بچرخانید. از خانه اول شروع کنید و در هر خانه یک پایه کوتاه بزنید. توجه کنید پایه را درون هر خانه کار کنید(تصویر 6).

 

3. پایه متوسط (ساده)

ارتفاع پایه متوسط 2 زنجیره است. برای شروع کار 2 زنجیره اول را رد کنید (در بعضی دستورها باید 2 زنجیره اضافه در ابتدای کار بزنید.) این 2 زنجیره به عنوان اولین پایه متوسط حساب می شود. سپس یک مرتبه کاموا را دور قلاب بیاندازید (یک حلقه)، بعد قلاب را وارد زنجیره سوم کنید (تصویر اول) و کاموا را بیرون بکشید و روی قلاب نگه دارید (تصویر 2). سپس به کمک قلاب، کاموا را در یک مرحله از درون حلقه های روی قلاب رد کنید (تصویر 3). در این مرحله یک حلقه روی قلاب می ماند و یک پایه متوسط ایجاد شده است. به همین صورت در تمام زنجیره ها یک پایه متوسط کار کنید. وقتی به انتهای کار رسیدید، برای رفتن به رج بعد، ابتدا 2 زنجیره بزنید (معادل یک پایه متوسط) و کار را بچرخانید. خانه اول را رد کنید و از خانه دوم به زدن پایه متوسط ادامه دهید. توجه کنید پایه را درون هر خانه کار کنید.

 

4. پایه بلند (دوبل)

ارتفاع پایه بلند 3 زنجیره است. برای شروع کار 3 زنجیره اول را رد کنید (در بعضی دستورها باید 3 زنجیره اضافه در ابتدای کار بزنید.) این 3 زنجیره به عنوان اولین پایه بلند حساب می شود. سپس یک مرتبه کاموا را دور قلاب بیاندازید (یک حلقه)، بعد قلاب را وارد زنجیره چهارم کنید (تصویر اول) و کاموا را بیرون بکشید و روی قلاب نگه دارید (تصویر 2). سپس به کمک قلاب، کاموا را از درون 2 حلقه روی قلاب رد کنید(تصویر 3)، یک مرتبه دیگر کاموا را از درون 2 حلقه باقی مانده روی قلاب رد کنید(تصویر 4). در این مرحله یک حلقه روی قلاب می ماند و یک پایه بلند ایجاد شده است. به همین صورت در تمام زنجیره ها یک پایه بلند کار کنید. وقتی به انتهای کار رسیدید، برای رفتن به رج بعد، ابتدا 3 زنجیره بزنید (معادل یک پایه بلند) و کار را بچرخانید. خانه اول را رد کنید و از خانه دوم به زدن پایه بلند ادامه دهید. توجه کنید پایه را درون هر خانه کار کنید.

 

5. پایه 3 حلقه ای (سوبل)

ارتفاع پایه سوبل 4 زنجیره است. برای شروع کار 4 زنجیره اول را رد کنید (در بعضی دستورها باید 4 زنجیره اضافه در ابتدای کار بزنید.) این 4 زنجیره به عنوان اولین پایه سوبل حساب می شود. سپس 2 مرتبه کاموا را دور قلاب بیاندازید (2 حلقه)، بعد قلاب را وارد زنجیره پنجم کنید (تصویر اول) و کاموا را بیرون بکشید و روی قلاب نگه دارید (تصویر 2). سپس به کمک قلاب، کاموا را از درون 2 حلقه روی قلاب رد کنید(تصویر 3)، این کار را دو مرتبه دیگر تکرار کنید(تصویر 4). در این مرحله یک حلقه روی قلاب می ماند و یک پایه سوبل ایجاد شده است. به همین صورت در تمام زنجیره ها یک پایه سوبل کار کنید. وقتی به انتهای کار رسیدید، برای رفتن به رج بعد، ابتدا 4 زنجیره بزنید (معادل یک پایه سوبل) و کار را بچرخانید. خانه اول را رد کنید و از خانه دوم به زدن پایه سوبل ادامه دهید. توجه کنید پایه را درون هر خانه کار کنید.

 

6. پایه وصل (نامرئی)

پایه وصل ارتفاع ندارد و برای راه رفتن روی کار یا برای اتصال به کار می رود. برای پایه وصل قلاب را وارد خانه مورد نظر کنید و کاموا را بیرون بکشید، همان حلقه کاموا را از درون خانه مورد نظر بیرون بکشید. توجه کنید پایه را درون هر خانه کار کنید.

 

 7. شیاری جلو و پشت

در بافت شیاری می توان تمام پایه ها را کار کرد با این تفاوت که پایه ها فقط درون قسمت (شیار) جلو یا عقب هر خانه زده می شود. در بافت شیاری رج ها کمی برجسته می شوند. 

کارشناس:خانم زینب میرزایی

 

خواندن 7530 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « کیف مدل گوزن

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اشراق

 تا کنون 22 شماره چاپ شده و در ادامه راه  درکنارشماییم

تماس باما

روابط عمومی:info(@)eshraqmag.com

تلفن:۰۲۱۶۶۳۵۴۱۷۷ ،۰۲۱۶۶۳۵۷۷۹۳ ،۰۲۱۶۶۳۵۵۹۴

 

عضویت در خبر نامه

ارسال محصولات

ارسال محصولات مجله اشراق به سراسر کشور در کوتاه ترین زمان برای شما عزیزان

نمایندگی های اشراق

شما عزیزان میتوانید لیست نمایندگی های ما را در این بخش مشاهده نمایید

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به مجله مد و لباس اشراق می باشدو هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.

ثـبـت نـام در سـایـت