مد زمستانی در خیابان‌های روسیه

روسیه که اکنون بزرگترین کشور جهان است به دلیل نزدیکی به قطب شمال یکی از سردترین نقاط جهان است که در بیشتر ایام سال سرما را تجربه می‌کند و به این ترتیب شاید تعجبی نداشته باشد که مردم این کشور را همواره با تصویر یک پالتو پوست ضخیم و کلاهی بزرگ در ذهن تجسم می‌کنیم.

اما همین سرمای مداوم و طولانی و سرد بودن زمستان در این کشور باعث شده است مد زمستانی در روسیه طرفداران بسیاری داشته باشد و رشد پوشاک زمستانی در این کشور تنوع گسترده‌ای را تجربه کند. هرچند مسکو پایتخت سیاسی روسیه است اما پایتخت مد و زیبایی این کشور را باید در سنت پترزبورگ جستجو کرد که از دیرباز به زیبایی آثار معماری‌اش معروف بوده است و اکنون صنعت مد نوپای روسیه نیز در همین شهر پا گرفته است و برای مشاهده جدیدترین و زیباترین روندهای مد این کشور باید در خیابان‌های این شهر قدم زد، این حرفی است که لئونید الکسیو (Leonid Alexeev) از برترین طراحان مد روسیه می‌گوید.

اگر با مشاوران شرکت‌های گردشگری صحبت کنید، همه یک توصیه به شما دارند، حتما پالتوی پوست همراه داشته باشید، اما اهالی مد و بویژه طراحان و کارشناسان مد روسیه نظر متفاوتی دارند. سایت زیبایی در سفر درباره همین مسئله می‌نویسد: «اگر می‌خواهید با زنان روسی در زمستان هماهنگ شوید بهتر است آن کاپشن‌های پف کرده را کنار بگذارید و پالتوی خز بپوشید. این پالتوها معمول‌ترین روپوش زنان روس در زمستان است. اما اگر قدرت خرید آن را ندارید، حداقل یک کت پشمی تنگ خریداری کنید که البته باید حتما گرم هم باشد. اما اگر این گزینه‌ها گران به نظر می‌آید، حداقل چیزی که زنان روسی در زمستان سرد این کشور به تن دارند یک کاپشن بسیار گرم است که البته حتما هم باید کمری باشد.»


جالب آنکه زنان بلندقد روسی حتی در برف و یخ زمستان این کشور نیز حتما بوت‌های پاشنه بلند به پا می‌کنند. پوشیدن این بوت‌های پاشنه‌دار در تمامی روزهای سال در روسیه عادی است و لذا شاید بتوان گفت زنان روس تبحر خاصی در راه رفتن با چنین بوت‌هایی دارند. اما زنانی که توان راه رفتن با چنین پاشنه‌های بلند را ندارند، حتما بوت‌های بلند تا زانو را انتخاب می کنند که می‌تواند بدون پاشنه باشد.

نکته دیگری که در مد زنان روس در زمستان جلب توجه می‌کند آن است که بالا تنه خود را با کت‌های خز و پوست کمری کاملا می‌پوشانند اما بسیاری از آنها از دامن‌های چرم و زانویی در کنار بوت‌های بلند و حتی تنها یک ساپورت استفاده می‌کنند. از جمله دیگر لوازمی که در مد زمستانی روسیه اهمیت بالایی برای زنان دارد کلاه‌های خز و شال‌های گرم است. استفاده از دستکش هم در بسیاری از موارد ترکیب لباس دیده می‌شود.

اما در مورد مردان روسی چنین استانداردهایی برای مد زمستانی کمتر به چشم می‌خورد اما در عین حال معمول‌ترین ترکیب مدی که در زمستان سرد روسیه در میان مردان این کشور می‌توان دید لباس‌های تیره با شلوارهای جین بسیار کرم و البته بوت‌های زیبا است. پوشیدن کاپشن‌های پف کرده و کمری در میان مردان روسی بسیار معمول است و البته آنها هم کلاه‌های خز را یکی از اجزای قطعی مد زمستانی خود می‌دانند.

 اما برای درک بهتر مد زمستانی در چنین کشور سردی چیزی بهتر از نظر اهالی مد روس نباشد، نشریه ووگ در گفتگو با هفت چهره برتر مد خیابانی روسیه به همین مسئله پرداخته است که مردم برای زمستان روسیه چه پوشاکی باید بپوشند. اولین چهره خیابانی در این گفتگو والنتینا زلیاونا (Valentian Zelyaeva) است. این مدل مد خیابانی روسیه در پاسخ به این سوال که در کودکی در زمستان‎های روسیه می‎پوشند می‌گوید: «یادم می آیدم چندین لباس را روی هم می پوشیدیم. من بوت‌های سنتی روسیه به نام والنکی را به پا می کردم که از جنس نمد ساخته می شدند.»

او در پاسخ سوالی درباره مد زمستانی امروزی در روسیه می‌گوید: «من لباس‌های یقه اسکی را ترجیح می‌دهم. معتقدم هم شیک هستند و هم انسان را گرم نگه می‌دارند.» بهترین ژاکت‌های زمستانی محصول برند رالف لورن و آر ال ایکس است.

داریا استروکاس (Daria Strokous) یکی دیگر از چهره‌های مد روسیه است که درباره لباس‌های کودکان در زمستان های روس می‎گوید: «من همیشه کلاهی از پوست خرگوش می‎پوشیدم و یک کت فوق‌العاده گرم سنتی روس که به آن پیخورا گفته می‌شد. داخل این کت از جنس پوست خرگوش بود و روکش بیرونی آن یک پارچه ضدآب بسیار ضخیم بود.»

این طراح و مدل روسی درباره مد امروزین زمستان‌های روسیه هم می‌گوید: «من امروزه کت‌های بسیار گشاد می‌پوشم تا جا برای پوشیدن لباس‌های گرم در زیر آن هم وجود داشته باشد. من همیشه یک شال پشمی ضخیم دارد تا بینی‎ام را هم بپوشاند. معمولا کت پشمی برند مارنی (Marni) را تن می‎کنم و یک ژاکت آکن (Acne) هم به تن دارم و کت خزم را هم در خود روسیه خرید می کنم.»

او در پیشنهادی درباره زیباپوشی در زمستان این کشور نیز می‎گوید: «همیشه باید یک کت یا ژاکت فوق گرم بپوشیم اما زیر آن لباس‌های سبک به تن کنید نه اینکه چندین لباس پاییزه روی هم به تن کنید.»

ویکا گازینسکایا (Vika Gazinskaya) نیز یکی دیگر از چهره‌های شناخته شد مد و مدلینگ در روسیه است که درباره مد بچه‌گانه در زمستان‌های روسیه می‌گوید: «کودکی من در سال‌های آخر شوروی بود و لذا تنوع پوشاک زیاد نبود. اما زیباترین لباس‌های‌مان در آن دوران لباس های چینی بود که عمو و عمه‎ام از آنجا می‎فرستادند و مادرم هم گاهی برایم لباس می‌بافت.»

او درباره مد امروزی روسیه هم می‌گوید: «من همیشه شال گلدار سنتی روس به نام پاولواسادسکی به تن می‌کنم که می‎توان آن را با انواع لباس‎های مدرن ست کرد. مردم روسیه هم در این روزها معمولا کت‎های خز یا پشم گوسفند می‌پوشند. من جدیدا پلیور برند مایسون مارتین مارگیلا را خریداری کردم و البته گاهی هم یک لباس دکولته به همراه یک روسری زیبا و دستکش‌های پل اسمیت به تن می‎کنم. در زمستان همیشه بوت‌های برند استلا مک کارتنی می‌پوشم و در روزهای فوریه نیز غالبا ژاکت‎های کوتاه مارگیلا به تن دارم. به همه هم توصیه می‎کنم یک شال زیبای سنتی از برند اورنبرگ بپوشند.»

نصیبه عادلف دیگر مدل روس است که درباره پوشاک کودکان روسی می‌گوید: «من یادم می‌آید که یک کت بچه‎گانه خز سیاه و سفید می‎پوشیدم و همیشه کلاه و جوراب‌هایم را هم با آنها ست می‌کردم. جوراب‌های پشمی بسیار مهم بود چون جلوی سرما را می‌گرفت. اکنون هم من همیشه کلاه‌های خز سنتی به نام اوشانکا را به رنگ‎های مختلف سرم می‌گذارم.»

او درباره مد امروزی در زمستان‌های روسیه هم می‌گوید: «مردم عادی بیشتر کت‌های خز می‌پوشند که شاید تنها چیزی باشد که در چنین زمستانی شما را گرم نگه می‎دارد. اما دختران جوان خیلی به سرما توجه ندارند و معمولا با کفش‌های پاشنه بلند و دامن‌های کوتاه در خیابان‌های یخ بسته روسیه قدم می‌زنند. لباسی که اکنون من انتخاب کرده‌ام یک پلیور گلدوزی شده کوتاه از برند ماری کاترانژو است که خودش به عنوان هدیه برای من طراحی کرد. یک کت برند بربری دست ساز هم دارم که در زمستان بسیار شیک است.»

آنیا زیوروا (Anya Ziourova) از شناخته شده‎ترین مدل‎های روس در میان برندهای این کشور که درباره مد کودکان روس در زمستان می‌گوید: «من همیشه بوت‌های والنکی با کلاه اوشانکا می‎پوشیدم و صورتم را هم با یک شال می‌پوشاندم. و البته هنوز هم ترکیب کلی لباس‎هایم شبیه همان دوران کودکی است. من اکنون یک کت خز طراحی شده توسط یووس سالومون (Yves Salomon)  به تن می‌کنم که برای برند دیور کت خز طراحی می‌کند. کت خز با گونه‌های سرخ و لبخند، همیشه زیباست.»

ولادا رزلیاکووا (Vlada Roslyakova) مدل اهل سیبری روسیه است که شاید بیشتری سرمای زمستان‎های این کشور را تجربه کرده باشد و درباره پوشاک کودکان در این منطقه می‌گوید: «من همیشه روسری داشتم که دهان و بینی‎ام را هم می‎پوشاند و گاهی آنقدر یخ می‎بست که نفس کشیدن را سخت می‌کرد. همیش شلوار را به همراه یک جوراب رویش می‌پوشیدیم و بوت‎های‎مان هم داخلش خز داشت. کلاه خز هم که جزو همیشگی پوشاک‎مان بود.»

 

او درباره مد امروزی زمستان‎های روسیه هم می‌گوید: «من همیشه در سرما کت خز می‌پوشم اما امروزه دیگر کت‌های برند جیوانچی (Givenchy) را تن می‌کنم که به اندازه کت سنتی والنکی گرم است اما از آن زیباتر است. در زمستان برای آنکه بدون پوشیدن چند لباس روی هم خودتان را گرم کنید، همواره یک شال گرم همراه داشته باشید که در فضاهای سربسته می‌توانید آن را روی شانه تان بیاندازید و در سرمای بیرون دور سرتان بپیچید. این کار باعث می‎شود آرایش موهای‌تان به اندازه کلاه پوشیدن به هم نریزد. و البته براحتی هم می‎توانید آن را داخل کیف دستی‌تان بگذارید.»

ناتاشا گولدنبرگ (Natasha Goldenberg) آخرین مدل روسی است که درباره مد روسی در زمستان می‌گوید: «من در کودکی همیشه شلوار و ژاکت پف‌دار اسکی تن می‎کردم اما حتی در آن سن هم قبل از وارد شدن به مدرسه آنها را در می‎آوردم، به نظر به اندازه کافی زیبا نبودند. اما امروزه کت‎های زیبای برند کلین (Celine) را تن می کنم که به نظرم بهترین گزینه هستند زیرا می‎توانم زیر آن پلیور تنم کنم. اما این زمستان یک ژاکت دست ساز برند باربری را به همراه یک ژاکت خز برند مارنی به تن می‌کنم و البته کلاهم را هم از برند روسی واک آف شیم (Walk of Shame) تهیه می‌کنم.»

مدآنلاین

خواندن 2243 دفعه

1 نظر

  • پیوند نظر فاطمه 24.فروردين.1395 فاطمه

    باسلام در مجله فروردین دراموزش پیراهن مردانه به روش مولرگشادی کف حلقه استین را چگونه بدست اوریم ممنون

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اشراق

 تا کنون 22 شماره چاپ شده و در ادامه راه  درکنارشماییم

تماس باما

روابط عمومی:info(@)eshraqmag.com

تلفن:۰۲۱۶۶۳۵۴۱۷۷ ،۰۲۱۶۶۳۵۷۷۹۳ ،۰۲۱۶۶۳۵۵۹۴

 

عضویت در خبر نامه

ارسال محصولات

ارسال محصولات مجله اشراق به سراسر کشور در کوتاه ترین زمان برای شما عزیزان

نمایندگی های اشراق

شما عزیزان میتوانید لیست نمایندگی های ما را در این بخش مشاهده نمایید

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به مجله مد و لباس اشراق می باشدو هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.

ثـبـت نـام در سـایـت