همه عجایب سبک زندگی نخست‌وزیر کانادا

از حدود یک‌سال پیش که جوانی خوش‌لباس به اسم «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا شد، بیشتر حرف و حدیث‌ها درباره این مساله بود که چقدر خوش‌تیپی و خوش استیلی ترودو در انتخاب او به‌عنوان نخست وزیر کانادا موثر بوده است.

 

با این‌که نمی‌توان از پیشینه محبوبیت سیاسی ترودو به‌عنوان یک جوان صلح‌طلب و دموکرات چشم‌پوشی کرد؛ اما سوال اینجاست که برای مردم کانادا هم انتخاب یک مرد خوش‌تیپِ سیاستمدار، در برابر یک آدم معمولی با ظاهری معمولی تفاوتی داشته یا نه. انتخابات کانادا نشان داد که تفاوت داشته و امروز جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا شده و روی دیگر سکه این مرد سیاست، شکل لباس‌پوشیدن اوست که به‌شدت مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفته است. اما شکل و شمایل ترودو آن‌چنان هم شبیه سیاستمدارانی که پوشش یا حرکات و رفتارهای خیلی عجیب و غریبی دارند، نیست. ترودو فقط یک مشخصه اساسی دارد که خیلی‌ها این مشخصه را در لباس پوشیدنش بامزه می‌دانند و همین بامزه‌بودن او را به یکی از چهره‌های مورد علاقه مجلات و خبرنگاران حوزه مد و تیپ‌شناسی تبدیل کرده است. ترودو و جوراب‌های رنگی و طرح‌دار خاصش، او را به یک پیشنهاد در مدلینگ تبدیل کرده و حالا رسانه‌های جهان در حاشیه خبرهای خود خیلی سعی دارند سر از این جوراب‌ها دربیاورند. 

نخست وزیری که از والت‌دیزنی آمد

رسانه‌ها اصولاً از سرتاپای ترودو را همیشه زیر نظر دارند. آمادگی جسمانی‌اش که از او یک جوان خوش‌اندام ساخته و ‌گاهی هم عکس‌هایش در حال زورآزمایی و فیگورهای خاص مثل خرک‌رفتن روی میز کارش یا عکس‌هایی که همین یکی دو روز پیش از او در رینگ بوکس تندتند روی خروجی خبرگزاری‌های دنیا قرار گرفته در جذاب‌شدن این چهره برای رسانه‌ها کم‌تاثیر نیست؛ اما بیش از همه این‌ها آقای نخست‌وزیر را از جوراب‌هایش می‌شناسند. یکی از مجلات معروف مد می‌نویسد: «جاستین ترودو انگار خیلی علاقه دارد شبیه یکی از شاهزاده‌های والت دیزنی به نظر بیاید».

 

همان روزهای اولی که ترودو به صندلی نخست وزیری کانادا تکیه داد و پا روی پا انداخت و جوراب‌های قرمزرنگ طرح پرچم کانادایش بیرون زد، گاردین نوشت: «ترودو با ترکیب‌های جدید لباس‌هایش به میدان آمد!» خیلی طول نکشید که در تمام جلسه رسمی و غیر رسمی، جوراب‌های خاص آقای نخست‌وزیر توجه عکاسان و خبرنگاران دیگر را هم به خودش جلب کرد. جاستین ترودو البته اغلب سعی می‌کند به روی خودش نیاورد و فقط در مواقع معدودی درباره جوراب‌ها و لباس‌هایش حرف می‌زند: «من اصلا لباس‌های عجیب و غریبی نمی‌پوشم. مثل بقیه مردم می‌روم مغازه و از همان مغازه‌هایی که بقیه لباس می‌خرند، جنس‌هایم را تهیه می‌کنم و می‌پوشم. اگر همه سیاستمداران در مناسبات رسمی‌شان از جوراب‌های معمولی سیاه و سفید یا خاکستری و... استفاده می‌کنند، خب این جوراب‌های رنگی هم علاقه من هستند و از نظر فرم و ظاهر خیلی عجیب نیست که من چنین جورابی بپوشم. اما به شما (خبرنگاران) حق می‌دهم به این دلیل که شاید با لباس‌های دیگر همکارانم فرق می‌کند برایتان تازگی داشته باشد.» ترودو در یکی از مصاحبه‌هایش وقتی خبرنگار از او می‌پرسد: «چقدر اهل مد و مدگرایی هستید؟»

این‌طور پاسخ می‌دهد: «من خیلی درگیر مد یا به قول معروف مدگرایی نیستم اما مثل خیلی از آدم‌های عادی دیگر، به لباس‌پوشیدن خودم اهمیت می‌دهم. در دنیای مد هیچ‌ محدودیتی وجود ندارد و البته من هم کار خاصی کنم. اتفاقا خیلی ساده مثل همه مردم، لباس‌هایی را که دوست دارم، از مغازه‌ها می‌خرم و فکر نمی‌کنم که مثلا فلان لباس مد امروز است یا دیروز. در واقع به مد فکر نمی‌کنم. فقط چیزی می‌پوشم که آن را دوست دارم». اما درست بعد از سخنرانی ترودو در اتاق بازرگانی آمریکا در واشنگتن، لنز دوربین‌های عکاسان حاضر در جلسه روی پای آقای نخست وزیر زوم کردند. جوراب‌هایی که آقای ترودو در این جلسه پوشیده بود، جوراب‌های گل‌گلی بامزه‌ای بود که این‌بار نه فقط رنگ، بلکه طرحشان هم جالب بود. جوراب‌های جاستین، طراحان لباس را هم به تکاپو انداخته و خیلی‌از برندهای معروف دنیا ابراز علاقه کرده‌اند که برای آقای نخست‌وزیر جوراب طراحی کنند تا آنها هم در این خوش‌جوراب‌بودن آقای سیاستمدار، نانی به کف بیاورند و صنعت جوراب‌پوشی جاستین ترودو را راه بیندازند.

دعوت سیاستمداران جهان به جوراب رنگی

 

نخست‌وزیر کانادا با این‌که حتما از حاشیه‌هایی که رسانه‌ها برای جوراب‌هایش به راه انداخته‌اند خبر دارد، اما تلاش می‌کند خودش را خیلی درگیر این مساله نکند و همیشه به خبرنگارانی که دور و برش را گرفته‌اند می‌گوید: «درباره مسائل مهم‌تر از جوراب‌هایم سوال بپرسید!» و در نهایت مشخص است که خیلی علاقه‌ای به جواب‌دادن به این جنس سوال‌هایی که او را فقط به عنوان یک جوان خوش‌لباس (و نه سیاستمدار و البته نخست وزیر کانادا) معرفی می‌کند ندارد. ماه دسامبر بالاخره کاسه صبرش در برابر این همه حرف و حدیث و مقاله و عکس سرریز شد و روبه‌خبرنگارها گفت: «بله! به قول شما نحوه و شکل جوراب‌هایی که من به عنوان نخست‌وزیر کانادا می‌پوشم، در حوزه کاری دیپلمات‌ها آنچنان باسابقه نیست. شاید من خیلی جرأت زیادی دارم که این کار را می‌کنم و تن به هنجارهای همیشگی نمی‌دهم. اما به نظر خودم لباس‌پوشیدن من در حوزه تیپ‌شناسی سیاسی هیچ منافاتی با قوانین عرفی و شغلی‌ام ندارد. اگر سیاست‌مداران دیگر هم نسبت به این مساله علاقه نشان بدهند و آنها هم به جای جوراب‌های همیشه سیاه و سفید و ساده از این شکل و مدل جوراب‌ها استفاده کنند حتما استقبال می‌کنم و شاید در دیدارهای خصوصی به آنها بگویم آفرین! پس همه مردم و تمامی مسوولان می‌توانند جوراب رنگی بپوشند و هیچ عیبی هم ندارد.»

با این‌همه توضیح، رویترز بعد از اجلاس اتاق بازرگانی واشنگتن عکس آقای نخست‌وزیر و جوراب‌های گل‌گلی‌اش را منتشر کرد و از آن به عنوان سوتی نخست‌وزیر کانادا اسم برد. اما در دنیای سیاست و مد امروز، جوان ورزیده، خوش‌لباس و بهتر است بگوییم «خوش‌جوراب» کانادایی نه فقط به عنوان یک سیاستمدار، بلکه به عنوان یک شخصیت هنجارگریز در عرصه پوشش سیاستمداران شناخته می‌شود که طیف وسیعی از علاقه‌مندان حوزه مد، دوست دارند حدس بزنند جوراب‌بعدی آقای نخست‌وزیر جوراب چه رنگ و طرحی دارد. 

 

مدآنلاین، محسن بوالحسنی

خواندن 1718 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اشراق

 تا کنون 22 شماره چاپ شده و در ادامه راه  درکنارشماییم

تماس باما

روابط عمومی:info(@)eshraqmag.com

تلفن:۰۲۱۶۶۳۵۴۱۷۷ ،۰۲۱۶۶۳۵۷۷۹۳ ،۰۲۱۶۶۳۵۵۹۴

 

عضویت در خبر نامه

ارسال محصولات

ارسال محصولات مجله اشراق به سراسر کشور در کوتاه ترین زمان برای شما عزیزان

نمایندگی های اشراق

شما عزیزان میتوانید لیست نمایندگی های ما را در این بخش مشاهده نمایید

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به مجله مد و لباس اشراق می باشدو هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.

ثـبـت نـام در سـایـت