d

طراحی لباس دیجیتالی بر روی مانکن سه بعدی

ترجمه آرمان ترک زبان

با رشد و پیشرفت فناوریهای نوین در جامعه صنعتی و مدرن، طراحی لباس نیز همگام با دیگر صنایع موجود از نرم افزارها برای رشد خود استفاده کرده است.

 شاید این برای خیاطان سنتی ایرانی چیز عجیبی باشد اما طراحان لباس که به شکل تخصصی در این حرفه فعالیت می کنند از نرم افزارهای مفید طراحی استفاده می کنند. 

 نام شرکت OPTITEX به‌عنوان توسعه‌دهنده‌ نرم افزارهای 2 بعدی و 3 بعدی طراحی پارچه،‌ بافت،‌ لباس و روکشهای لوازم خانگی 25 سال است که خوش درخشیده و این موسسه را با نوآوریها و راه‌حلهای بکر دیجیتال در طراحی الگو،‌ شبیه‌سازی و بهینه‌‌سازی فرایند‌های مختلف صنعت پارچه و لباس بخشی جدایی ناپذیر از صنایع طراحی پارچه و پوشاک کرده است.

مادامی که صحبت از بهینه‌سازی در هر صنعتی باشد نرم‌افزارها و کاربرد فناوری اطلاعات بخشی جدایی‌ناپذیر از پیش‌نیازهای رسیدن به پیشرفت کسب و کار، دقت و سرعت بالاست. در صنایع پر رقابتی چون پارچه،‌ بافت و لباس (در این‌جا تمرکز ما بیشتر بر طراحی لباس است) به ‌عنوان صنایعی که از بخشهای مختلف و زمان‌بر ایده‌پردازی،‌ طراحی و اجرا تشکیل شده‌اند این نیاز به ‌مراتب بیشتر احساس می‌شود.

اگر شما از آن دسته از طراحان لباس به روز هستید لازم است با فناوریهای این حرفه هم آشنا شوید و بتوانید برای آسان و حرفه ای تر شدن کارتان از این نرم افزارها استفاده کنید. قصد داریم شما را با بخشهای گوناگون و تواناییهای بسیار سودرسان بسته‌ی نرم‌افزاری OPTITEX که به‌راستی یکی از بهترینهای دنیاست آشنا کنیم.

OptitexPatternMakingSoftware

 نرمافزار ساخت الگو

- با امکانات طراحی دیجیتالی که در نرم‌افزار ارایه شده وجود دارد می توانید پیچیده‌ترین الگوها را در چند ثانیه بکشید. این نرم افزار خیلی دقیق‌تر از بسیاری از اسکنر‌ها الگوهایتان را دیجیتالی تحویل‌ می‌دهد.

- سایزبندی با این نرم‌افزار هوشمند هرگز از این ساده‌تر نبوده و یک تغییر کوچک در الگو کافی است تا نرم‌افزار در کلیه‌ سایز‌هایی که شما می‌خواهید همان تغییر را اعمال کند.

- قابلیت وارد کردن الگو از کلیه‌ نرم‌افزارهای طراحی الگو با حفظ همه‌ لایه‌ها ( تاخوردگیها و پیکانها سر جایشان می‌مانند)‌

- هنگام کار با نرم‌افزار، هم‌زمان می‌توانید از ابزارهای چندگانه‌اش استفاده کنید. کلیک ماوس کم‌تری داشته باشید و زمان را پس‌انداز کنید!

-  بخش ‌مقایسه‌ی طول اندازه‌ بخشهای مختلف الگوهای مختلف شما را در لحظه به نمایش می‌گذارد و با هر تغییر جزئی به‌روز می‌کند.

- ابزارکهای این نرم‌افزار قابلیتهای ترکیبی دارند و می‌توانند دستورات چندگانه را در یک لحظه انجام بدهند. دیگر نیازی نیست هر مرحله را جداگانه به اتمام برسانید.

تجربه طراحی با کیفیت بالا

- شما در طراحی تسلط بسیار بالایی بر بخشهای داخلی لباس دارید. دکمه‌ها،‌ شکافها،‌ سوارخهای سوزن و...

- به‌راحتی اندازه‌های الگویتان را در اشکال مختلف می‌بینید.

- می‌توانید نوع پارچه‌تان را تعریف کنید و مشخصات فیزیکی و مکانیکی آن‌ را در طراحی الگویتان  لحاظ کنید

امکان کار با همه سختافزارها

- همه‌ اسکنرها،‌ پلاترها و دستگاههای برش و هر سخت‌افزار دیگر که با آنها  کار می‌کنید با نرم‌افزارتان هم‌خوان شده و کار می‌کنند.

- تقریاً تمام فرمت‌های CAD برای نرم‌افزار قابل مشاهده و استفاده است. با خیال راحت طرحهایی را که در ایلاستریتور و اتوکد کشیده‌اید استفاده کنید.

استفاده از آن زیاد سخت نیست

فراگیری این نرم‌افزار در چند هفته خواهد بود پس نگران ماهها زمان تلف شده برای یادگیری نباشید چون محیط کاربری آن بسیار ساده و دوستانه طراحی شده! با سیستم عامل ویندوز به‌راحتی کار می‌کند.

الگویتان را برتن مانکن سه بعدی می بینید

- الگوهای شما امکان تبدیل شدن به لباسهای 3 بعدی و نمایش روی تن مانکن شبیه‌سازی شده را در نرم‌افزارهای 3 بعدی خواهند داشت.

- پیش از آن‌که نیاز به دوخت و آزمون واقعی برسد، می‌توانید الگو را که برای سایز‌های مختلف طراحی کرده در انتها با کمک نرم‌افزار 3 بعدی بر تن مدلهایی با ابعاد مختلف ببینید.

مانکن سه بعدی شما راه می رود و فیگور می گیرد!

بعد از آن که طراحی اولیه‌ را انجام دادید و الگویتان آماده شد،‌ قطعاً نمی‌خواهید الگو را پرینت کنید و پارچه را ببرید و کار خیاطی را شروع کنید چون تازه وقت آن است که سایز مانکن 3 بُعدی نرم‌افزار را تغییر دهید،‌ لباس را به تنش کنید و ببینید کجا نیاز به تغییرات دارد. می‌توانید از مانکن بخواهید راه برود یا فیگور ویژه‌ای به بدنش بگیرد تا عملکرد چینها و برشهایی را که داده‌اید در زمان قدم زدن یا ایستادنش برایتان بیشتر روشن‌ شود و اگر نیاز به خرده‌کاری است در یک پنجره‌ دیگر طول یک برش را افزون،‌ دوخت را متفاوت یا جای دکمه‌ای را عوض کنید. این‌گونه شما زمان بسیار کم‌تری هزینه‌ کرده‌اید،‌ برش و خیاطی کم‌تری داشته‌اید و البته خطاهای کار را هم پیش از انجام سنجیده‌اید.

اینها بخشی از کاربردهای امکانات نرم‌افزار 3 بعدی‌ است. در بسته‌ نرم‌افزاری سه‌ بعدی امکاناتی که همه برای بالابردن راندمان کار شما تعبیه شده‌اند در زیر آمده‌اند.

- بسته‌ی نرم‌افزاری  3 بعدی علاوه بر دارا بودن امکانات طراحی 2 بعدی الگو مانکنهای زن،‌ مرد و کودک را با امکان تغییر سایز بدن برای شما فراهم می کند.

- شما می‌توانید لباس طراحی شده‌ خودتان را با همان پارچه‌ مورد نظرتان به صورت 3 بعدی و با کیفیتی همچون تصویر واقعی ببنید و اینها همه پیش از اولین برش و دوخت واقعی ا‌ست.

-  می‌توانید بخشهایی از مدل 3 بعدی را جدا کرده و الگوی 2 بعدی آن‌ را تحویل بگیرید. البته شاید این بخش نیاز به کمی توضیح داشته باشد. یک کیف دستی زنانه را تصور کنید که روی بدنه‌اش از قطعات مختلف چرم رنگی که به هم دوخته شده‌اند استفاده شده. طبیعتاً تولید مدل 3 بعدی کلی کیف و بعد پیدا کردن ابعاد قطعات دوبعدی برای شما راحت‌تر است. که البته این امکان به لطف شبیه‌سازی رایانه‌ای‌ است.

- بهینه‌سازی در مصرف پارچه و برش یکی از مهم‌ترین عوامل در بالابردن سود شماست. الگوریتمهای پیچیده‌ و نوآورانه‌ای که در نرم‌افزار تعبیه شده کاملاً خودکار قطعات مختلف الگو را کنار هم می‌چیند و در ابعاد پارچه‌ شما جاسازی می‌کند. به ‌طوری‌که کم‌ترین اتلاف پارچه و آسان‌ترین شرایط برش برای شما یا ماشین برش فراهم شود. این یعنی به لطف محاسبات هوشمندانه، هزینه‌هایتان بسیار کم‌تر خواهند بود.

- دکمه‌ها، زیپ، پرچ‌، سگک،‌ تاخوردگی‌، کوک، چینها،‌ آستر و بسیاری از المانهای دیگر لباس همه‌ در شبیه‌سازی 3 بعدی پیش دست شما هستند و می‌توانید آنها را به‌کار گرفته و مدل را ببینید. 

 

خواندن 8287 دفعه

1 نظر

 • پیوند نظر فاطمه 14.دی.1394 فاطمه

  سلام
  مرسی از مطالب خوب
  ولی متاسفانه این نرم افزار خوب در ایران تدریس نمیشود

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب مرتبط

 • خبرها
 • مشروح اخبار
 • "لباس مثل یک وعده غذای لذیذ است.همانند یک فیلم و یک موسیقی خوب."

  مایکل کرس، طراح امریکایی
 • "برازندگی در انتخاب است."

  کریستوبل بالانسیاگا، طراح اسپانیایی
 • "یک عطر باید خاطرۀ بهترین لحظات زندگی را بیدار کند."

  Karl Lagerfeld - طراح مد آلمانی - 1938
 • "شما می توانید به هرچه در زندگی می خواهید برسید، اگر برایش درست لباس پوشیده باشید."

  ادیت هد، دیزاینر و طراح معروف امریکایی

اشراق

 تا کنون 22 شماره چاپ شده و در ادامه راه  درکنارشماییم

تماس باما

روابط عمومی:info(@)eshraqmag.com

تلفن:۰۲۱۶۶۳۵۴۱۷۷ ،۰۲۱۶۶۳۵۷۷۹۳ ،۰۲۱۶۶۳۵۵۹۴

 

عضویت در خبر نامه

ارسال محصولات

ارسال محصولات مجله اشراق به سراسر کشور در کوتاه ترین زمان برای شما عزیزان

نمایندگی های اشراق

شما عزیزان میتوانید لیست نمایندگی های ما را در این بخش مشاهده نمایید

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به مجله مد و لباس اشراق می باشدو هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.

ثـبـت نـام در سـایـت